Szkodliwy hałas jest jednym z trzech głównych zagrożeń dla zdrowia w miejscu pracy
Zgodnie z rozporządzeniem dotyczącym środków ochrony indywidualnej hałas jest oficjalnie uznawany za zagrożenie powodujące nieodwracalne szkody dla zdrowia. Ochrona słuchu znajduje się więc w tej samej kategorii najwyższego ryzyka co ochrona dróg oddechowych i ochrona przed upadkiem.
Pomimo obowiązujących od wielu lat przepisów w zakresie ochrony słuchu pracownicy wciąż sa narażoni na ponadnormatywny hałas, a wielu z nich cierpi na ubytki słuchu.
Długotrwałe narażenie na dźwięki przekraczające 85 dB(A) może spowodować trwałą utratę słuchu. Inne konsekwencje hałasu dla zdrowia to stres, niepokój, nadciśnienie, zaburzenia snu i zmęczenie.
Fakty
Fakt 1: Jak wynika z danych Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Miejscu Pracy utrata słuchu spowodowana hałasem jest najczęściej zgłaszaną chorobą zawodową w UE.Fakt 2: Jak podaje Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Miejscu Pracy jedna trzecia pracowników w Europie narażona jest na hałas na potencjalnie niebezpiecznym poziomie.
Źródło 3M Polska
Normy
Dyrektywa 2003/10/WE dotycząca narażenia pracowników na ryzyko spowodowane czynnikami fizycznymi (hałasem) oraz wprowadzające ją rozporządzenie zobowiązuje pracodawców do udostępnienia ochronników słuchu w momencie, kiedy poziom hałasu w miejscu pracy osiągnie wartość 80 dB. Użycie środków ochrony słuchu staje się obowiązkowe w momencie, gdy poziom hałasu osiągnie wartość 85 dB lub więcej. Ponadto należy uruchomić program ochrony słuchu, który może obejmować również monitorowanie ogólnego stanu zdrowia oraz badania audiometryczne. Maksymalny poziom dźwięku A oraz szczytowy poziom dźwięku C to bezwzględne granice hałasu które nie mogą zostać przekroczone w żadnym momencie.Zagrożenia dla słuchu w codziennym życiu
Różne poziomy hałasu: każde środowisko pracy jest inne. W ciągu dnia pracownicy mogą być też narażeni na różne poziomy hałasu.
Czynnik ludzki: różne osoby różnią się znacznie pod względem fizjologii, dlatego nie jest możliwe udostępnienie jednego rodzaju ochrony słuchu idealnie pasującego dla wszystkich. Ważne jest znalezienie optymalnego rozwiązania zapewniającego możliwie najlepsze dopasowanie.
Komunikacja pomiędzy pracownikami: wielu pracowników narażonych na wysoki poziom hałasu (np. impulsowego) musi mieć możliwość łatwej komunikacji ze współpracownikami i słyszenia dźwięków otoczenia, jednocześnie będąc chronionymi przed niebezpiecznym poziomem dźwięku.
Jakie dźwięki stanowią zagrożenie dla słuchu?
Zarówno w domu, jak i w pracy ważne jest rozróżnienie, jakie dźwięki wymagają zastosowania środków ochrony słuchu:
Skala decybeli dB(A)
Źródło 3M Polska
Jaki wpływ ma wprowadzone rozporządzenie?
Dostawcy środków ochrony słuchu
Producenci środków ochrony słuchu będą poddani bardziej rygorystycznym procedurom kontroli jakości produktów i całego zakładu produkcyjnego. Ponadto na opakowaniach i produktach (tam, gdzie jest to wykonalne) umieszczane będą nowe oznaczenia CE.Użytkownicy środków ochrony słuchu w firmie
Ochronę przed szkodliwym hałasem należy traktować poważnie, a stosowanie odpowiednich produktów i noszenie ich we właściwy sposób ma kluczowe znaczenie. W nowym rozporządzeniu zwrócono na to uwagę. Użytkownicy będą mieli większą pewność, że produkty, których używają, zapewniają odpowiednią ochronę.E.Jakie są zadania służby BHP?
- Dopilnowanie, aby nabywać środki ochrony słuchu od producenta przestrzegającego nowego rozporządzenia, gdy zacznie ono obowiązywać (po 2019 r.
- Szkolenie pracowników w zakresie odpowiedniego wyboru środków ochrony indywidualnej już teraz stanowi podstawowy wymóg na mocy dyrektywy 89/656/EWG dotyczącej środków ochrony indywidualnej.
Firma 3M ma ponad 50-letnie doświadczenie w produkowaniu innowacyjnych środków ochrony słuchu
W 3M wiedzą, jak ważne jest udzielanie naszym klientom odpowiedniego wsparcia, zarówno jeśli chodzi o dobór odpowiednich produktów do zagrożeń pojawiających się w różnych środowiskach pracy, jak też o pomoc w zakresie zmieniającego się prawodawstwa i jego konsekwencji dla organizacji.
Rodzaje środków ochrony słuchu:
- Nauszniki przeciwhałasowe
Dobierz nauszniki przeciwhałasowe
- Wkładki przeciwhałasowe
Są to ochronniki słuchu używane w zewnętrznym kanale słuchowym oraz w małżowinie usznej. Mają one za zadanie szczelne zamknięcie kanału słuchowego.
Występują dwa warianty:
- zwykłe, pojedyncze zatyczki (najczęściej jednorazowego użytku),
- zatyczki połączone łukiem lub sznurkiem (zwykle wielokrotnego użytku).
Niektóre wkładki przeciwhałasowe produkowane są w różnych rozmiarach w celu lepszego dopasowania do ucha, a tym samym optymalnego uszczelnienia i zwiększenia komfortu użytkowania. Wkładki przeciwhałasowe wykonane są z miękkich, szczelnych materiałów, jak np. silikon, wata mineralna, guma i inne tworzywa sztuczne. Dopasowywane są bezpośrednio przez użytkownika (ściskane) i w przewodzie słuchowym ulegają rozszerzeniu, szczelnie wypełniając kanał uszny.
Odpowiednie produkty do ochrony słuchu można dobrać, korzystając z pomocy doradców RYWAL-RHC. Zachęcamy do kontaktu!
Obserwuj nas w mediach społecznościowych