Język: PL | EN |RU | RO | BY | LT | AE

Aktualności

Życzenia świąteczne od RYWAL-RHC

kartka swiateczna 135

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku.

Więcej…

Jak uzyskać dofinansowanie projektów z ZUS poprawiających warunki pracy w Twojej firmie

filtro 135

Konkurs ZUS "Dofinansowanie działań płatnika składek na poprawę BHP"

Więcej…

Zapraszamy na COBOT Day (26-27 listopada 2024)

cobot day 135pxZapraszamy na pokaz unikalnych możliwości robotów współpracujących LORCH

Więcej…

Podsumowanie udziału RYWAL-RHC w Międzynarodowych Targach Spawalniczych ExpoWelding 2024

expo welidng 135Międzynarodowe Targi Spawalnicze ExpoWelding 2024 w Katowicach były dla naszej firmy wyjątkowym wydarzeniem, które umożliwiło nam zaprezentowanie innowacyjnych rozwiązań oraz nawiązanie nowych, wartościowych relacji z klientami i partnerami biznesowymi.


Więcej…

Promocja spawalnictwa wsród uczniów z Kłobucka

ksse 135

 

 

 

 

 

Firma RYWAL-RHC miała zaszczyt zostać zaproszona do współpracy przy wyjątkowym wydarzeniu promującym spawalnictwo wśród uczniów szkół podstawowych z Kłobucka

Więcej…

Relacja z 25. Pomorskim Sympozjum Spawalnictwa i 27. Spotkaniu Spawalników Wybrzeża

sympozjum gdansk

 

 

 

 

 

5 września 2023 roku na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej odbyło się wyjątkowe wydarzenie – jubileuszowe 25. Pomorskie Sympozjum Spawalnictwa, połączone z 27. Spotkaniem Spawalników Wybrzeża.

Więcej…

Relacja z 23. Szczecińskiego Seminarium Spawalniczego

logo 23

 

 

 

 

 

12 września 2024 roku, na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, odbyło się 23. Szczecińskie Seminarium Spawalnicze.

Więcej…

Odwiedź nasze stoisko podczas targów w Katowicach

expo welidng 135W dniach 15-17 października 2024 będziemy brać udział w Międzynarodowych Targach Spawalniczych ExpoWelding w Katowicach


Więcej…

Promocje

Promocja na urządzenia MicorMIG 400 w trzech pakietach promocyjnych.

micor mig 400 135

Oferujemy trzy pakiety promocyjne najbardziej popularnego modelu MicorMIG 400 z panelem ControlPro. Ceny specjalne obejmują zarówno urządzenia w wersji podstawowej (synergic) jak i dodatkowe oprogramowanie MIG/MAG Pulse lub Pulse FullProcess:

Więcej…

Oferta specjalna produktów firmy ESAB - Q4 2024

esab logo

W czwartym kwartale polecamy produkty firmy ESAB - Fabricator ET 410, Renegade VOLT ES 200i oraz uchwyty spawalnicze EXEOR PSF.

Więcej…

Na sportowo z MOSTem

na sportowo z mostem kurtka 135x13

Kupuj profesjonalne ściernice MOST i otrzymaj wyjątkowy prezent marki 4F.

Więcej…

Pomożemy w finansowaniu zakupu Twojego nowego urządzenia SpeedCut MOST

speedcut 4 135px

Pomożemy w finansowaniu zakupu Twojego nowego urządzenia SpeedCut MOST

Więcej…

Okazje cenowe

PONTIG 210 DC

W okazjach cenowych inwertorowy prostownik spawalniczy PONTIG 210 DC do spawania stali i stali nierdzewnej.

Więcej…

Fanmig 322W Pulse MOST

ponte

W okazjach cenowych inwertorowy półautomat Fanmig 322W Pulse do spawania metodą MIG/MAG oraz MMA.

Więcej…

PONTIG 202 AC/DC MOST

W okazjach cenowych inwertorowy prostownik spawalniczy PONTIG 202 AC/DC do spawania stali, stali nierdzewnej i aluminium.

Więcej…

Profesjonalna suszarka do elektrod PC400

pc500 most

W okazjach cenowych profesjonalna suszarka do elektrod PC400 MOST o pojemności 400 kg (60-500°).

Więcej…

Profesjonalna suszarka do elektrod PC200

pc200 1

W okazjach cenowych profesjonalna suszarka do elektrod PC200 MOST o pojemności 200 kg (60-500°).

Więcej…

Suszarka do elektrod PD-50 MOST

pd 50

W okazjach cenowych suszarka do elektrod PD-50 MOST

Więcej…

Suszarka do elektrod PD-20 MOST

pd 20

W okazjach cenowych suszarka do elektrod PD-20 MOST

Więcej…

Termos GS-6P MOST

Suszarki i termosy do elektrod 135

W okazjach cenowych termos do przechowywania elektrod GS-6P MOST

Więcej…

Przecinarka plazmowa FANCUT 101 MOST

fanuct 40 135px

W okazjach cenowych inwertorowa przecinarka plazmowa FANCUT 101 MOST

Więcej…

Vademecum

Nowoczesne rozwiązania w zaklejaniu kartonów i opakowań

paczka tartan

 

 

 

 

 

W dynamicznym świecie logistyki i produkcji, pewność dostawy i ochrona produktów są kluczowe. Rozwiązania 3M w zakresie zaklejania kartonów oferują wyjątkową wydajność, bezpieczeństwo oraz łatwą aplikację, zapewniając niezawodne przechowywanie i ochronę Twoich przesyłek.

Więcej…

Ochrona głowy w przemyśle z 3M™ Peltor™ G3000

peltor g3000 135

W dzisiejszym dynamicznie rozwijającym się przemyśle, zapewnienie odpowiedniego poziomu ochrony pracowników staje się priorytetem.

Więcej…

Rozwiązania dla problemów elektroizolacyjnych z taśmą 3M™ Temflex™ 165

temflex 165 3m 135

 

 

 

 

 

Pracujesz z przewodami elektrycznymi i kablami, to wiesz że odpowiednie izolowanie, wiązkowanie oraz oznaczanie są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa i funkcjonalności instalacji.

Więcej…

Nowa generacja materiałów ściernych 3M™ Cubitron™ 3: zwiększona wydajność i trwałość

cubitro 3 sciernica 135

 

 

 

 

 

Firma 3M z dumą prezentuje nową linię tarcz ściernych 3M™ Cubitron™ 3, jako kolejny krok w ewolucji swoich produktów pod marką Cubitron™, które od ponad 40 lat zapewniają maksymalną wydajność.

Więcej…

Użytkowanie i konserwacja produktów do ochrony słuchu

konserwacja słuch 135

 

 

 

 

 

W dzisiejszych środowiskach pracy, gdzie hałas stanowi powszechną przeszkodę dla zdrowia i komfortu pracowników, ochrona słuchu jest niezmiernie istotna.

Więcej…

xFUME ROBO - Innowacyjna dysza ssąca do odciągu dymów spawalniczych dla robotów spawalniczych

ROBiPAK mit Absaugung 135px

 

 

 

 

 

Nawet w przypadku zautomatyzowanych procesów spawalniczych, zwłaszcza wykorzystujących roboty spawalnicze, istnieją metody zapobiegania zagrożeniom dla zdrowia spowodowanym przez szkodliwe dymy spawalnicze.

Więcej…

Taśma 3M™ 1900 typu duct: Wielofunkcyjne Narzędzie w Twojej Skrzynce

duct akcja 135px

 

 

 

 

 

Taśma 3M™ 1900 typu duct to produkt, który powinien znaleźć się w każdej skrzynce narzędziowej.

Więcej…

Szlifowanie płyt gipsowych oraz przygotowanie powierzchni przed malowaniem i tapetowaniem – łatwiej i wygodniej dzięki 3M™ Xtract™

grafika 3m xtract 1355px

 

 

 

 

 

Szlifowanie płyt gipsowych oraz przygotowanie powierzchni do malowania lub tapetowania to ważne etapy prac remontowych czy wykończeniowych.

Więcej…

Można rozważać cztery grupy kryteriów: techniczne, ekonomiczne, formalne oraz te, które umownie nazywane są organizacyjno-rynkowymi. Wszyscy otrzymujący oferty na urządzenia spawalnicze stosują przy ich wyborze dwie pierwsze grupy kryteriów: techniczne - uwzględniające stawiane wymagania i potrzebne do ich spełnienia parametry oraz ekonomiczne - dotyczące cen, warunków płatności i dostawy. Nie każdy jednak zwraca dostateczną uwagę, w grupie kryteriów technicznych na warunki pracy oraz stopień niezawodności oferowanych produktów; zaś w grupie kryteriów ekonomicznych na koszty eksploatacji, zwłaszcza na trwałość oraz koszty pozyskiwania części zużywających się.

 

 

  • dr inż. Marek WĘGLOWSKI - Rywal-RHC

Kryteria formalne, dotyczące certyfikatów, dopuszczeń, uznań oraz potrzebnej dokumentacji wymagają od kupującego znajomości obecnie obowiązujących przepisów, a także znajomości przedmiotu w zakresie bezpośrednich powiązań kryteriów formalnych z technicznymi. Wszyscy „markowi" producenci urządzeń i materiałów spawalniczych na tyle dbają o spełnienie wszystkich wymogów formalnych, że ich partnerzy z reguły nie muszą się o nie troszczyć np. o deklarację zgodności WE. Ewentualne skorzystanie z oferty na materiały lub urządzenia niespełniające wymogów formalnych, których obecność na rynku jest tylko teoretycznie niemożliwa, może spowodować nie tylko nieprzyjemne sankcje wobec kupującego (np. zastrzeżenia Inspekcji Pracy), lecz także o wiele istotniejsze zagrożenia bezpieczeństwa np. w przypadku materiałów dodatkowych do wykonywania robót spawalniczych o dużej odpowiedzialności i o wysokim stopniu ryzyka technicznego.

 

Ostatnia grupa kryteriów - o charakterze rynkowym i organizacyjnym - służy ocenie ofert pod kątem takich czynników jak: potencjał producenta, stabilność jego pozycji rynkowej oraz fachowość i dostępność sieci dystrybucyjnej, serwis na rynku użytkownika. Konsekwencją nieuwzględnienia kryteriów z ostatniej wymienionej grupy mogą być, nawet przy technicznie najlepiej dokonanym wyborze, problemy eksploatacyjne, wynikające np. z utraty kontaktu z oferentem i producentem lub niezadowalającą pracą serwisu. Bardzo ważna jest umiejętność odróżnienia urządzeń profesjonalnych od licznie reprezentowanego na rynku, atrakcyjnego cenowo i pięknie podanego (opakowanego) sprzętu półprofesjonalnego czy wręcz hobbistycznego, który możemy znaleźć np. w hipermarketach.

 

Jeśli założyć, że sprzęt dla amatorów powinien być tańszy, to powinien być również łatwy do rozszyfrowania. Na wszelki wypadek warto sprawdzać profesjonalizm każdego urządzenia oferowanego po cenie wyraźnie odbiegającej od średniej rynkowej. Jeśli podawane przez producenta parametry techniczne są bliskie granicy wymagań użytkownika, jest wskazane ich sprawdzenie w praktyce. Przykładam rozbieżności może być choćby cykl pracy urządzeń spawalniczych - duża część producentów nie podporządkowała się obowiązującej od kilku lat normie PN-EN 60974-1:2013-04(ENG) i podaje cykle pracy badane w temperaturze otoczenia, czyli 20 st. C i w czasie obciążenia 5 minut, a nie jak powinno być zgodnie z w/w normą przy 40 st. C i przez 10 minut. Ponadto doświadczenie wielu użytkowników każą wątpić w deklarowane przez producentów cykle pracy, co dotyczy nawet znanych marek.

Nie ma lepszej metody oceny niezawodności urządzenia, niż zebranie od innych użytkowników informacji o ewentualnych awariach i częstotliwości ich występowania. W dzisiejszych czasach pomocny również staje się internet i różnego rodzaju fora spawalnicze na których można przynajmniej wyczytać jakie są wady, a jakie zalety danego urządzenia. Należy jednak podchodzić z pewną ostrożnością do niektórych wygłaszanych opinii, gdyż wydają się być tendencyjne i umieszczane przez podmioty handlowe bezpośrednio zainteresowane sprzedażą danego urządzenia. Przedłużony okres gwarancji wcale nie musi być świadectwem jakości/niezawodności wyższej od tej, którą oferują urządzenia o okresie gwarancji krótszym (standardowym). Dysponowanie rzetelnymi informacjami o wielkości sprzedaży wyrobów będących przedmiotem oferty, o ile nie stanowią one nowości rynkowej jest dodatkową, cenną wskazówką. Praktyka wykazuje, że zły produkt, nawet poważnego i marketingowo sprawnego producenta, nie ma szans na sukces rynkowy w dłuższym czasie.

 

Bardzo istotnymi, ale nie zawsze docenianymi i wykorzystywanymi źródłami wiarygodnych informacji o urządzeniach i materiałach są referencje od ich użytkowników, którzy mogą powiedzieć nie tylko o zaletach, lecz także o wadach (niedoskonałościach) ujawnionych w praktyce, o których oferenci, ze zrozumiałych względów handlowych, a czasami wręcz z niewiedzy, nie wspominają. Docenienie znaczenia referencji zarówno na oferowane urządzenia i materiały, jak też oceniających producenta, dystrybutora i serwis, pozwala ograniczyć ewentualne przykre niespodzianki związane z zakupem i eksploatacją.
Przed podjęciem decyzji o zakupie urządzenia o rozszerzonych możliwościach warto sprawdzić, czy spawacze mający w przyszłości pracować tymi urządzeniami są w stanie je właściwie obsłużyć i wykorzystać w praktyce wspaniałe możliwości, za które trzeba przecież zapłacić. Wybór urządzenia mającego techniczne możliwości, które nie są później wykorzystywane nie należy, niestety, do rzadkości, chociaż czasami wynika z pobudek prestiżowych.


Na jakie pytania należy sobie odpowiedzieć przy wyborze urządzenia patrząc jedynie na kryteria techniczne:
1.    jakiej grubości materiały będziemy spawać? - przy materiałach o grubości powyżej 10 mm warto skierować swoją uwagę na metodę MIG/MAG lub MMA, metoda TIG rzadko jest stosowana w aplikacjach do spawania blach powyżej 10 mm,
2.    jaka ma być jakość wizualna spoiny? - najładniejsze lico uzyskamy przy zastosowaniu metody TIG, w metodzie MIG/MAG oraz MMA podczas spawania występuje rozprysk metalu, który zazwyczaj należy później usunąć,
3.    jak szybko chcemy spawać? – najszybciej wykonamy spoinę metodą MIG/MAG ok. 2 krotnie szybciej od metody MMA i aż 3-krotnie szybciej porównując z metodą TIG,

4.    jaką metodę zastosować do spawania grani? – zazwyczaj grań spawamy metodą TIG lub MMA, choć coraz częściej w aplikacjach przemysłowych pojawiają się urządzenia ze zmodyfikowaną metodą MAG takie jak STT, CMT itd.

 

 

5.    jakie natężenie prądu potrzebne będzie do pospawania danego materiału? – przy doborze urządzeń spawalniczych ważne jest aby dobrać moc urządzenia tak aby spełniało nasze oczekiwania średnio można przyjąć ok. 30-40 A na 1mm grubości materiału jaki zamierzamy spawać. Ten przelicznik jest może nie w pełni dokładny nie bierzemy pod uwagę choćby pozycji spawania metody spawalniczej, jednak można w przybliżeniu ocenić, jakie natężenie prądu będzie nam potrzebne,
6.    jaki powinien być cykl pracy urządzenia? – jest to jeden z ważniejszych parametrów, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Cykl pracy mierzony jest w czasie 10 minut przy danym natężeniu prądu i oznacza jak długo będziemy mogli spawać z nastawionymi parametrami. Aby zachować komfort spawania należy brać pod uwagę 60% cykl pracy przy spawaniu ręcznym i 100% cykl pracy przy stanowiskach zautomatyzowanych lub zrobotyzowanych.
7.    jakim napięciem biegu jałowego powinno charakteryzować się urządzenie? – napięcie biegu jałowego odnosi się głównie do metody MMA. Warto przed zakupem urządzenia spojrzeć na napięcie biegu jałowego, ponieważ w urządzeniach mających napięcie biegu jałowego (Uo) poniżej 50V ich zakres zastosowania ogranicza się jedynie do spawania elektrodami niskonapięciowymi, pozostałe elektrody będzie bardzo trudno zajarzyć i rozpocząć spawanie. Napięcie biegu jałowego powinno być w granicach 80-90 V, aby móc spawać choćby elektrodami grubo otulonymi.  
8.    jakie powinno być zasilanie sieci energetycznej? – urządzenia 1 –fazowe są zazwyczaj ograniczone do 200A (patrz pkt.9 – zabezpieczenie sieci elektrycznej), natomiast  powyżej 200 A są to już zazwyczaj urządzenia 3-fazowe.
9.    jakie powinno być zabezpieczenie sieci elektrycznej? – każdy producent umieszcza te informacje na tabliczce znamionowej  (rys 1,2).

 

rys 1. Tabliczka znamionowa urządzenia do metody MMA

 

 

 

rys 2. Tabliczka znamionowa urządzenia do metody MIG/MAG

 

10. Stopień ochrony obudowy IP określa, w jaki sposób zabezpiecza ona urządzenie przed ciałami obcymi (kurz, pył) i wodą. Dla użytkowników pracujących na zewnątrz pomieszczeń kluczowe jest, aby urządzenia miały klasę ochrony IP 23.

 

 

Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?

Chcesz otrzymywać informację o nowych artykułach? Zostaw nam swój e-mail.

OK Akceptuję regulamin

Podziel się z innymi!

Pozostałe serwisy firmy

odpylamy.pl
Projektowanie i dobór, montaż, serwis instalacji i urządzeń odpylających dla różnych gałęzi przemysłu.
szlifowanie.info
Serwis internetowy poświęcony obróbce stali nierdzewnej. Wszystko o materiałach, urządzeniach i technologiach.
elkrem.com.pl
Materiały i urządzenia do napawania i regeneracji. Układy plastyfikujące oraz obróbka CNC.
podnoszenie.eu
Systemy transportu bliskiego, żurawie, żurawików, suwnice, wciągników oraz wiele innych.
xiris.pl
Wysoce wyspecjalizowane kamery spawalnicze do badania jakości spoin spawalniczych
www.readytorobot.eu
Integrator zrobotyzownaych systemów spawalniczych oraz systemów automatyzacji procesów produkcyjnych.
www.matyergonomiczne.pl
Ergonomiczne, antyzmęczeniowe maty przemysłowe. Sprawdź jak możesz w prosty sposób poprawić zdrowie swoich pracowników.
www.integrator-rhc.pl
Dostawca i inetegrator systemów zrobotyzowanych dla przemysłu, systemów obróbczych oraz systemów narzędzi montażowych.