Nawet w przypadku zautomatyzowanych procesów spawalniczych, zwłaszcza wykorzystujących roboty spawalnicze, istnieją metody zapobiegania zagrożeniom dla zdrowia spowodowanym przez szkodliwe dymy spawalnicze. Dla tych, którzy szukają kompleksowych rozwiązań, istnieje kilka opcji dotyczących odciągania szkodliwych oparów podczas pracy robotów spawalniczych.
W konwencjonalnym podejściu do odciągania dymów podczas pracy robotów spawalniczych, zazwyczaj wymagane jest zastosowanie celi spawalniczej oraz zainstalowanie systemu kanałów do odprowadzania dymów spawalniczych do centralnej jednostki filtracyjnej, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz zakładu.
Dla producentów zajmujących się spawaniem dużych lub nietypowych części lub potrzebujących suwnicy do podnoszenia elementów, takie tradycyjne metody stają się niewykonalne. W takich sytuacjach jednym z rozwiązań odciągania oparów może być zastosowanie systemów centralnych odciągowo-filtracyjnych, które filtrowią powietrze w całej hali, wymieniając je bardzo szybko. Niemniej jednak, to podejście wiąże się z wyzwaniem regulacji temperatury powietrza, ponieważ zimą trzeba je podgrzać, a latem schłodzić. To z kolei prowadzi do wysokich kosztów eksploatacji takich systemów. Ponadto, w przypadku tego typu systemów, dymy spawalnicze nadal mogą przemieszczać się w pobliżu pracowników.
Wdrożenie takiego systemu odciągania szkodliwych oparów w ramach modernizacji na taką skalę wymaga znaczących inwestycji w kanały i urządzenia do filtracji powietrza, a także potencjalnie wymaga reorganizacji samej struktury zakładu produkcyjnego. Dlatego nie jest zaskakujące, że nie wszystkie firmy są w stanie podjąć taką modernizację, która nie tylko niesie ze sobą potrzebę zakupu niezbędnego sprzętu, ale także wiąże się z przestojami w produkcji.
Konwencjonalnych zrobotyzowanych uchwytów nie trzeba od razu zastępować zrobotyzowanymi uchwytami z odciągiem dymów spawalniczych. Dzięki zamontowanemiu dyszy ssącej xFUME® ROBO firmy ABICOR BINZEL na uchwycie problem niebezpiecznych oparów w otaczającym powietrzu jest rozwiązywany szybko, skutecznie i przy stosunkowo niskich kosztach.
W procesach zautomatyzowanych, zwłaszcza w przypadku spawania dłuższych spoin, systemy odciągu u źródła, takie jak zestaw odciągowy xFUME® ROBO firmy ABICOR BINZEL, są bardziej efektywne. Są one umieszczane bezpośrednio nad obszarem spawania i zapewniają skuteczne odciąganie dymów spawalniczych.
- Skuteczność: filtracja oparów na poziomie ponad 95%.
- Elastyczność: łatwe do instalacji i można je dostosować do różnych rodzajów robotów spawalniczych oraz stanowisk pracy.
- Oszczędność: niższy koszt eksploatacji.
- Bezpieczeństwo i higiena pracy: eliminacja kontaktu dymów spawalniczych z pracownikami
- Ekologiczność: nie wymagają ogromnych ilości energii do oczyszczania powietrza w całej hali.
Metoda ta jest zatem idealna do niezawodnego, łatwo dostępnego i bezpiecznego odciągu podczas spawania MIG/MAG na kilku stanowiskach pracy robotów i ma zastosowanie na przykład w ogólnej budowie maszyn, inżynierii ciężkiej, budownictwie i energetyce przemysłowej bez ingerencji w proces spawania.
Uchwyty z odciągiem dymów spawalniczych Abicor Binzel w naszej ofercie:
Mobilne odciągi dymów spawalniczych Abicor Binzel w naszej ofercie:
Obserwuj nas w mediach społecznościowych
Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?