Dział Techniczny TNP realizuje obecnie zlecenie odbioru rurociągów na terminalu LNG w Świnoujściu. TÜV NORD występuje w tym zleceniu jako Jednostka Notyfikowana, czyli potwierdza zgodność z dyrektywą dotyczącą urządzeń ciśnieniowych i nanosimy znak CE na całe urządzenie.
Jak podkreśla Paweł Kaczmarek, Dyrektor Działu Technicznego - Rurociągi te służą do transportu gazu skroplonego z gazowców - czyli specjalnych statków transportowych - do zbiorników magazynowych. Naszym zadaniem w tym projekcie jest kontrola czy te rurociągi są wykonane zgodnie z przepisami norm i dyrektyw europejskich, które obowiązują w Polsce - kraju członkowskim Unii Europejskiej.
Szczegóły
Łączna długość rurociągów wynosi ok. 13 km. Jest to o tyle ciekawy projekt, że jest to największa tego typu realizacja w Polsce i Europie oraz pierwsza w regionie Morza Bałtyckiego. Umowę podpisaliśmy z włoskim konsorcjum SAIPEM - liderem w branży, budującym gazociąg w Świnoujściu na zlecenie spółki Polskiego LNG. W całym projekcie, oprócz rurociągów, są inne urządzenia ciśnieniowe, które odbiera Transportowy Dozór Techniczny.
Projekt ten jest dla nas bardzo ważny również dlatego, że jest inwestycją strategiczną dla Polski. Unikatowość wynika stąd, że pojemność gazu, która może być magazynowana w zbiornikach stanowi mniej więcej 30% ogólnego zapotrzebowania Polski. Wiele mówi się teraz o zagwarantowaniu bezpieczeństwa energetycznego Polski - jest to cel strategiczny i właściwie patrząc na parametry tego projektu, w którym uczestniczymy, możemy stwierdzić, że inwestycja ta realizuje w pełni plan dywersyfikacji źródeł i dróg dostaw gazu ziemnego.
Projekt rozpoczęliśmy pod koniec ubiegłego roku, a usługi, jakie świadczymy to:
- zatwierdzenie dokumentacji projektowej, tzn. rysunków i obliczeń,
- odbiór rurociągów u producentów, którzy prefabrykują rury do tego rurociągu,
- nadzór i kontrola montażu na miejscu w Świnoujściu,
- odbiór końcowy i próby ciśnieniowe.
Po zakończeniu ww. prac przeprowadzamy ocenę zgodności z Dyrektywą 97/23/WE i normami, a efektem końcowym będzie naniesienie znaku CE z numerem naszej Jednostki Notyfikowanej TÜV NORD na urządzenie. Odbiór inwestycji ma nastąpić w czerwcu 2014 roku.
Poza naszymi etatowymi Rzeczoznawcami z Polski w realizacji projektu uczestniczy również nasza centrala w Hamburgu w zakresie zatwierdzenia projektu. Specjaliści od rurociągów sprawdzają czy rurociąg został dobrze zaprojektowany i czy spełnia wymagania wytrzymałościowe.
Zakres prac na budowie i montażu obejmuje:
- kontrolę spawania i materiałów,
- sprawdzenie uprawnień spawaczy i kwalifikowanie technologii spawania,
- nadzór nad prowadzeniem badań mechanicznych i nieniszczących.
Jest to ciekawe, ponieważ mamy tu do czynienia z rurociągami o dużych średnicach rzędu 500 – 700 mm, stosuje się stale nierdzewne austenityczne, których zadaniem będzie transport gazu skroplonego o temperaturze w granicach minus 170°C. Podczas skraplania gazu ziemnego jego objętość redukuje się aż 630 razy.
Zbiorniki LNG, do których transportuje się skroplony gaz mają 42 metry wysokości i 80 metrów średnicy każdy. Już same te gabaryty robią wrażenie.
Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?
Chcesz otrzymywać informację o nowych artykułach? Zostaw nam swój e-mail.