Chłód może powodować obniżenie się ciśnienia gazu wypychającego przez co może obniżyć efekt procesu spryskiwania. W temperaturze pokojowej w procesie spryskiwania nie dochodzi do spadku ciśnienia gazu wypychającego. Natomiast w wypadku wyraźnego spadku temeparatury zdarza się, że efekt spryskiwania nie spełnia oczekiwań. Spadek ciśnienia gazu wypychajacego, uniemożliwia wypchanie na zewnątrz z jednakową intensywnością znajdującego się w wewnątrz pojemnika produktu.
W przypadku takich produktów jak np. MOST-Cynk srebrno-jasny w sprayu, MOST-Cynk srebrno-szary w sprayu, MOST-Aluminium w sprayu, MOST-Miedź w sprayu, MOST-Mosiądz w sprayu, MOST-Stal Szlachetna w sprayu, OPN-Gleitmetall-Montage Spray (spray montażowy), które zawierają cząstki metali, dotkliwy chłód może doprowadzić do tego, że produkt stanie sie bezużyteczny. W rezultacie chłodu następuje spadek ciśnienia gazu wypychającego przez co nie dochodzi do całkowitego wymieszania się cząsteczek metali z żywicami wiążącymi i rozpuszczalnikami. Powstaje zawiesina, która jest na tyle gęsta ,że osiada w zaworze głowicy i skutecznie go blokuje. W rezultacie uniemożliwia proces spryskiwania i pełnego zużycia zawartości sprayu.
Jeśli pojemniki składowane byłyby w niskie temperaturze np: ok. 5°C to przed ich użyciem należy je przenieść do pomieszczenia w którym panuje temperatura pokojowa ok. 20°C lub doprowadzić do takiego stanu jak byłby składowane w tym pomieszczeniu. Szczególnie dotyczy to sprayów montażowych najczęściej używanych poza pomieszczeniami.
Warto podkreślić, że w przypadku niskiej temperatury wydłuża się czas schnięcia . Farby, lakiery, środki separacyjne położone na wychłodzone powierzchnie schną znacznie dłużej niż w warunkach pomieszczenia z zalecaną temperaturą.
Niżej wymienione produkty, w których składnik rozpuszczony jest w wodzie, w przypadku spadku temperatury poniżej 0°C tracą swoje własności: MOST-WB WELDER płyn antyprzyczepny, MOST-UFO 2 Spray niepalny antyprzyczepny, OPN-Lecksucher Spray
Nasze informacje i wskazówki mają na celu zapobiec pojawieniu się w procesie użycia nieoczekiwanych negatywnych efektów spowodowanych spadkiem temperatury w miesiącach zimowych.
Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?
Chcesz otrzymywać informację o nowych artykułach? Zostaw nam swój e-mail.