Czy filtrowentylacja powietrza na stanowiskach pracy może być sposobem na ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa?
Wprowadzone w naszym kraju w ostatnim czasie środki prewencyjne mają na celu powstrzymanie swobodnej migracji wirusa w powietrzu. Obowiązek noszenia maseczek oraz zasłanianie twarzy podczas kichania czy kaszlenia ma ograniczyć możliwość swobodnego rozprzestrzeniania się wirusa drogą kropelkową. Jak w takim razie filtrowentylacja powietrza na stanowiskach pracy może wpłynąć na ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa?
Mycie rąk, ograniczenie kontaktu z innymi ludźmi i zachowanie odpowiedniego dystansu to najskuteczniejsze sposoby ograniczenia możliwości zakażenia COVID-19. Brak jednak pełnej informacje na temat roli i skuteczności filtrów powietrza w ograniczaniu rozprzestrzenia się wirusów. Zastanówmy się więc czy filtracja powietrza może chronić przed koronawirusem?
Odpowiednia filtracja powietrza, a także skuteczna wentylacja mogą być częścią całościowego podejścia ograniczającego ryzyko rozprzestrzeniania się wirusów. Nie ma zbyt wielu dowodów naukowych na temat korzyści płynących z tych systemów, jednak należy zauważyć, że odpowiednio dobrane filtry zatrzymują cząstki zawierające wirusy a skuteczne systemy wentylacyjne wymieniają zużyte powietrze z pomieszczeń, w których przebywają ludzie i tym samym zmniejszają ryzyko zarażenia się wirusem unoszącym się na kropelkach wody w powietrzu. Oczywiście, żeby działanie filtrów i systemów wentylacji było skuteczne w ograniczeniu przenoszenia chorób zakaźnych drogą kropelkową, muszą one być odpowiednio zaprojektowane, zainstalowane w budynku i prawidłowo serwisowane.
Badania przeprowadzone przez Włoskie Towarzystwo Medycyny Środowiskowej (Società Italiana di Medicina Ambientale SIMA) wskazują, że zanieczyszczone powietrze mogło sprzyjać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Według tych badań wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza mógł spowodować przyspieszenie rozprzestrzeniania się wirusa w północnych regionach Włoch, gdzie jest wyższy poziom uprzemysłowienia, a tym samym większe zanieczyszczenie powietrza. W tych regionach wirus uderzył mocniej niż w pozostałej części kraju. Oczywiście jest to jedna z hipotez na szybkie rozprzestrzenianie się choroby w obszarach o większym zanieczyszczeniu powietrza, które może sprzyjać migracji wirusów. Jedno jest pewne, że powietrze, którym oddychamy ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Zarówno pyły jak i unoszące się wirusy i bakterie wraz z powietrzem wnikają do naszych dróg oddechowych i mogą powodować konkretne reakcje organizmu.
Z powodu wciąż niewielkiej wiedzy na temat wirusa SARS-CoV2 trudno jednoznacznie stwierdzić, które filtry wystarczająco skutecznie zatrzymują cząstki unoszące wirusy w powietrzu. Bezwzględnie filtry typu HEPA (High Efficiency Particulate Air) są najbardziej przystosowane do takich zadań. Filtry klasy H13 wykorzystuje się w systemach wentylacji powietrza, w laboratoriach, szpitalach czy w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym oraz w przenośnych oczyszczaczach powietrza. Technologia filtrów HEPA pozwala na zatrzymanie cząstek wielkości min. 0,1 µm oraz większych, czyli przykładowo najczęściej występujących w Polsce wirusów grypy.
Należy jednak pamiętać, że nierozważne stosowanie filtrów HEPA może przynieść efekt odwrotny. Filtry o wysokiej skuteczności charakteryzują się dużymi spadkami ciśnienia i w związku z tym wymagają odpowiednio dobranych wentylatorów i instalacji wentylacyjnych tak aby nie ograniczały przepływu powietrza. Dodatkowo z uwagi na ich dużą skuteczność, konieczne jest regularne wymienianie tych filtrów, które same mogą stać się z czasem siedliskiem wirusów i bakterii.
Biorąc pod uwagę powyższe, można przyjąć że urządzenia filtracyjne wyposażone w filtry o wysokiej skuteczności będą przyczyniały się do ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa w powietrzu. Szczególnie urządzenia spełniające funkcje odciągów miejscowych, które dodatkowo mogą być wyposażone w filtry klasy HEPA, chronią przed rozprzestrzenianiem się wirusa w pomieszczeniu zamkniętym. Stosowane na stanowisku pracy pochłaniają substancje lotne stanowiące ryzyko dla pracownika.
W ofercie firmy RYWAL-RHC znajdują się urządzenia mobilne jak i stacjonarne, służące do odciągania dymów i pyłów spawalniczych, które wyposażone są w filtry HEPA. Są to urządzenia stacjonarne MonoGo na jedno i DualGo na dwa stanowiska spawalnicze oraz urządzenia MobileGo i MobileGoPlus w wersji przejezdnej. Duża wydajność odciągu na poziomie 850 m3/h na stanowisko, skuteczność filtracji oraz prosta obsługa powoduje, że urządzenia te są szybkim rozwiązaniem obniżającym swobodne rozprzestrzenianie się skażonego powietrza na hali produkcyjnej. Dodatkowo łatwość wymiany wkładów i konserwacji sprawia, że urządzenia te mogą zmniejszać ryzyko roznoszenia chorób przenoszonych drogą kropelkową.
Zasadniczo zawsze należy założyć, że wkłady filtrów zawierają aktywny materiał biologiczny. Nie wiadomo, czy stanowi to istotne ryzyko infekcji wirusowej, ponieważ wkłady nie mają odpowiednich warunków do utrzymywania się wirusów, ale podczas wymiany wkładów i serwisowania urządzeń należy zachować maksymalną ostrożność. Staje się to szczególnie ważne w budynkach, w których stwierdzono przypadki chorób zakaźnych, takich jak SARS-CoV2. Filtry należy wymieniać przy wyłączonym urządzeniu, w rękawiczkach, z maską chroniącą drogi oddechowe i w okularach oraz w miarę możliwości wskazane jest przeprowadzanie tej operacji na zewnątrz budynku. Zużyte filtry należy wyrzucić do worka następnie zamknąć go i przekazywać do utylizacji zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Istnieje wiele wątpliwości co do nowego wirusa SARS-CoV2, naukowcy wciąż pracują nad jego poznaniem i znalezieniem odpowiedniej szczepionki. Zanim jednak to nastąpi ważne jest ograniczenie ryzyka zarażenia się koronawirusem lub zwiększenia swojej odporności poprzez oddychanie czystym powietrzem. Filtracja powietrza w celu wychwycenia elementów chorobotwórczych oraz oczyszczenia z pyłu stanowiącego potencjalny nośnik dla wirusa wraz z zachowaniem dodatkowych środków ostrożności może znacząco obniżać poziom ryzyka zakażenia. Ważne jest aby przestrzegać zaleceń ekspertów i specjalistów, którzy wydają rozporządzenia dotyczące ochrony przed koronawirusem.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pytań zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami techniczno handlowymi pod numerem telefonu 785-800-808.
Autor:
Tomasz Stapf
RYWAL-RHC
Wysokiej jakości urządzenia i akcesoria światowych marek m.in. Plymovent, ESTA, Gram -----> bezpieczne zakupy w naszym e-sklepie
Obserwuj nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z nowościami w ofercie
Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?