Language: PL | EN |RU | RO | BY | LT | AE

News

Podsumowanie targów Metal Show & TIB w Bukareszcie

METAL SHOW TIB

 

 

 

 

 

Nasza spółka zagraniczna RYWAL Romania, miała zaszczyt uczestniczyć w prestiżowych targach Metal Show & TIB, które odbyły się w dniach 14-17 maja 2024 w renomowanym Centrum Wystawienniczym Romexpo w Bukareszcie.

Read more ...

WEARWELL - Platformy robocze Foundation

weawell foundation

 

 

 

 

 

WEARWELL - Platformy robocze Foundation. Sprawdź jakie korzyści przyniesie Tobie stosowanie mobilnych platform.

Read more ...

Innowacyjne rozwiązania dla przemysłu: Nasza firma na Targach Przemysłowa Wiosna w Kielcach

orginalnosc 3m 135px

Po raz kolejny będziemy brać udział w Targach Przemysłowa Wiosna, które odbędą się w Kielcach 19-22 marca 2024 roku. W tym roku zaprezentujemy dwie ekspozycje, z których każda została starannie zaplanowana, aby dostarczyć innowacyjnych rozwiązań przemysłowych.

Read more ...

Our Brands

GOLD - Golden connection

gold square

Under GOLD brand you can find many high quality welding consumables. 

Read more ...

MOST - the brand which joins

cat most

Our own brand, designed especially for welding industry. High quality for reasonable prcies.

Read more ...

We are a producer

We are a producer of high quality welding consumables and abrasive materials at reasonable price. We also own a bandsaws blades welding manufactury.

Please feel free to contact us.

Welding wire production plant in Łącko near Inowrocław.

Approvals: MOST SG2 ITS TÜV, DB, GL, DNV, PRS MOST SG3 ITM TÜV, DB, DNV, PRS

łącko
łącko
łącko
łącko
łącko
łącko
łącko

Bonding of bandsaw blades in Lacko near Inowroclaw

Offer:  Bandsaw blades of various parameters for all kinds of band saws.

zgrzewalnia
zgrzewalnia
zgrzewalnia
zgrzewalnia
zgrzewalnia
zgrzewalnia

Manufacturing plant of abrasive materials in Mszana Dolna

 Offer: Abrasive materials of all kinds and destination.

mszana foto
mszana foto
mszana foto
mszana foto
mszana foto
mszana foto
mszana foto

Poprawa warunków pracy na stanowiskach spawalni­czych staje się ważnym problemem w świetle nowych ure­gulowań prawnych oraz coraz większych trudności ze znale­zieniem wykwalifikowanych pracowników. Nowi pracownicy wymagają kilku lat pracy, aby zdobyć doświadczenie i umie­jętności decydujące o ich pełnej przydatności dla firmy.
Coraz więcej przedsiębiorców w celu poprawienia warun­ków pracy decyduje się na wyposażenie hal spawalniczych w nowoczesne systemy wentylacji i filtracji dymów spawal­niczych.


Analizując problem dymów spawalniczych na stanowisku pracy, należy zawsze dokładnie zapoznać się ze specyfiką pracy spawaczy w danym zakładzie i zaproponować opty­malne rozwiązanie.
Najskuteczniejszym sposobem eliminacji dymów spawal­niczych ze stanowiska pracy jest wyciąganie ich bezpośred­nio z miejsca ich powstawania. Można to robić za pomocą ramion odciągowych, ssaw wysokiego podciśnienia zintegro­wanych z uchwytem spawalniczym, lub specjalnych stołów, w których ruszcie i tylnej ścianie znajduje się odciąg. Sto­sując takie rozwiązania, zapobiegamy rozprzestrzenianiu się dymów poza stanowisko spawalnicze, chroniąc spawacza i innych pracowników przed wdychaniem szkodliwych dymów spawalniczych.

 

lamele spawalnicze

Zdarzają się jednak sytuacje, w których odciąganie dy­mów bezpośrednio z miejsca ich powstawania jest utrudnio­ne lub wręcz niemożliwe. Taką sytuację mamy np. przy spa­waniu zrobotyzowanym. Na stanowisku, gdzie pracuje robot, odciąganie dymów spawalniczych możliwe jest najczęściej dzięki zastosowaniu okapów. Dymy unoszą się i są wciągane do instalacji wentylacyjnej przez okap zawieszony nad miej­scem pracy robota. W celu poprawienia skuteczności okapu można go wyposażyć w lamele ograniczające rozchodzenie się dymów. Takie rozwiązanie jest akceptowane, ponieważ operator robota stoi poza strefą unoszenia się dymów i nie jest narażony na ich wdychanie.
Często zdarza się, że spawane elementy poddane wcześ­niej obróbce cięcia lub gięcia są zaolejone. Powstające wów­czas dymy i pyły spawalnicze wraz z tłustymi oparami oleju przyklejają się do wewnętrznych powierzchni kanałów wen­tylacyjnych, stwarzając ryzyko pożaru. Nowoczesne okapy spawalnicze produkowane przez firmę Plymovent umożliwiają otwarcie ich od góry bez konieczności demontażu i wyczysz­czenie z zalegających tam osadów.
Inną sytuacją, w której miejscowe odciąganie dymów może być utrudnione, jest spawanie dużych konstrukcji prze­strzennych. Ich gabaryty powodują, że zasięg ramienia jest niewystarczający, a podciśnieniowy odciąg w uchwycie nie­wygodny ze względu na dużą masę i rozmiar. Wtedy racjo­nalne staje się zastosowanie wentylacji ogólnej w połączeniu z indywidualną ochroną spawacza w postaci przyłbicy z na­wiewem czystego powietrza.
W spawalniach bez odciągów miejscowych dymy i pyły spawalnicze unoszą się pod wpływem ciepła generowane­go podczas spawania, i w miarę unoszenia wyrównują swoją temperaturę z otoczeniem na hali, tworząc chmurę dymu nad miejscem spawania. Po pewnym czasie chmura zagęszcza się, a część pyłu po schłodzeniu zaczyna opadać i zwiększa stężenie zanieczyszczeń w strefie pracy. Podczas dłuższej przerwy, np. w godzinach nocnych, cały pył opada, zanie­czyszczając halę i elementy spawane oraz wnika do wnętrza urządzeń spawalniczych.
Specjalnie opracowane przez firmę Plymovent ogólne sy­stemy filtrowentylacji spawalniczej (Push-Pull i Diluter) elimi­nują z hali dymy spawalnicze, zanim one opadną. Systemy te nie dopuszczają do kumulowania się dymu nad miejscem spawania, dzięki temu pozwalają na stałą kontrolę stężenia dymów na hali. Dym spawalniczy unosi się z miejsca spawania i po osiągnięciu pewnej wysokości jest zasysany do instala­cji filtrowentylacyjnej. Zanieczyszczenia pozostają na filtrach, a powietrze wdmuchiwane jest ponownie na halę spawalni­czą, dzięki czemu dodatkowo nie traci się ciepła.
Filtrowentylacja spawalnicza oszczędza ciepło i jest prostsza i tańsza w eksploatacji niż nieprzystosowane do dy­mów spawalniczych systemy wentylacji ogólnej, często wy­posażone w wymienniki ciepła. Dodatkowo oferowane przez firmę Rywal-RHC systemy filtrowentylacji takie jak Push-Pull lub Diluter wspomagają działanie wentylacji ogólnej oraz sy­stemu grzewczego poprzez wymuszenie ruchu powietrza i wyrównanie temperatury na hali.
Podsumowując, oferowane przez nas systemy filtrowen­tylacyjne możemy dopasować do każdej sytuacji, a nowo­czesne systemy Push-Pull czy Diluter pomogą rozwiązać problem dymów spawalniczych przy spawaniu konstrukcji wielkogabarytowych.

 

Opracował: mgr Tomasz Stapf
RYWAL-RHC

 

 

Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?

Chcesz otrzymywać informację o nowych artykułach? Zostaw nam swój e-mail.

OK Akceptuję regulamin

Podziel się z innymi!