Language: PL | EN |RU | RO | BY | LT | AE

News

Zapraszamy na seminarium organizowane przez PTS Kraków

ulotka laser assistance 135px

Polskie Towarzystwo Spawalnicze Oddział w Krakowie zaprasza na Seminarium p.t: "Wybrane zagadnienie ...

Read more ...

Zmiana lokalizacji Oddziału Koszalin

uwaga zmiana lokalizacji oddzialu

Szanowni Państwo, informujemy iż od dnia 21.04.2025 zmieni się lokalizacja Oddziału Koszalin.

Read more ...

Finansowanie inwestycji

finansowanie zakupu maszyn

Inwestuj w maszyny – my znajdziemy fundusze! Chcesz kupić maszyny od RYWAL-RHC? Dzięki DUE ...

Read more ... See all

Our Brands

GOLD - Golden connection

gold square

Under GOLD brand you can find many high quality welding consumables. 

Read more ...

MOST - the brand which joins

cat most

Our own brand, designed especially for welding industry. High quality for reasonable prcies.

Read more ...

We are a producer

We are a producer of high quality welding consumables and abrasive materials at reasonable price. We also own a bandsaws blades welding manufactury.

Please feel free to contact us.

Welding wire production plant in Łącko near Inowrocław.

Approvals: MOST SG2 ITS TÜV, DB, GL, DNV, PRS MOST SG3 ITM TÜV, DB, DNV, PRS

Bonding of bandsaw blades in Lacko near Inowroclaw

Offer:  Bandsaw blades of various parameters for all kinds of band saws.

Manufacturing plant of abrasive materials in Mszana Dolna

 Offer: Abrasive materials of all kinds and destination.

See all

ewr vademecum 135

W trakcie spawania występuje wiele szkodliwych czynników, które stanowią potencjalne zagrożenia dla zdrowia spawaczy i otoczenia. Do głównych czynników szkodliwych i uciążliwych należy zaliczyć pyły i substancje chemiczne (gazy).

zmiana położenia
W zależności od rodzaju spawanego materiału, zastosowanej metody i parametrów technologicznych spawania skład chemiczny pyłu spawalniczego będzie się różnił. Podczas spawania elektrodami otulonymi oraz drutami proszkowymi struktura pyłu będzie bardziej złożona, niż pyłu podczas spawania łukowego drutem litym w osłonie gazowej. Składniki pyłu spawalniczego to między innymi: żelazo, mangan, ditlenek krzemu, związki chromu, niklu, molibdenu i niobu. Podczas spawania stali elektrodami otulonowymi i drutami proszkowymi wydzielają się także związki sodu, potasu, wapnia i magnezu, których źródłem jest otulina elektrod oraz proszek topnikowy.Długotrwałe narażenie spawacza na pyły i gazy dymów spawalniczych mogą przyczyniać się do powstawania różnego rodzaju schorzeń układu oddechowego. Pyły działają drażniąco na błony śluzowe spojówek i górnych dróg oddechowych i powodują trwałe zmiany. Ponadto cząstki pyłu absorbują substancje chemiczne, które po wprowadzeniu do organizmu spawacza, głównie drogami oddechowymi, uwalniają się, są wchłaniane i powodują działania toksyczne. Silnie toksycznie działają na narządy i tkanki spawacza m.in. związki manganu i chromu (VI).

 

Związki manganu działają drażniąco i zapalnie na narząd oddechowy oraz drażniąco na skórę i są trucizną dla ośrodkowego układu nerwowego. Pył wchłaniany przez płuca, przy dużej zawartości manganu może doprowadzić do ostrych toksycznych zapaleń płuc, objawiających się ogólnym osłabieniem, gorączką, suchym kaszlem i dusznościami. Skażenie oczu może wywołać ból i zaczerwienienie spojówek, a w niektórych przypadkach związki manganu mogą wywołać uszkodzenie i zmętnienie rogówki. Najsilniejsze toksyczne działanie ma dwutlenek manganu. Związki chromu VI wartościowego należą do grupy czynników rakotwórczych, są bardzo toksyczne i mogą doprowadzić do uszkodzenia oczu, skóry, nosa, przełyku i płuc. Ostre narażenie na pary, gazy i dymy spawalnicze może skutkować podrażnieniem oczu, nosa i przełyku, zawrotami głowy oraz nudnościami. Długotrwałe narażenie na pary spawalnicze może doprowadzić do uszkodzenia płuc i rozwoju różnego typu nowotworów, w tym nowotworów płuc, krtani i układu moczowego. Ograniczanie narażenia spawacza na pyły i gazy dymów spawalniczych, w pierwszej kolejności powinno uwzględniać możliwość zastosowania innych metod i materiałów w procesach spawania. Następnie możliwość modyfikacji stanowiska pracy i zastosowania rozwiązań technicznych, np. wentylacji ogólnej lub miejscowej. Kolejny krok to zastosowanie rozwiązań zaawansowanych technologicznie zapewniających kompleksową ochronę dróg oddechowych oraz wzroku spawacza w postaci przyłbic z wymuszonym przepływem powietrza. Systemy takie, składa się z przyłbicy z automatycznym filtrem spawalniczym, jednostki napędowej z elementem oczyszczającym oraz węża, przez który jest tłoczone oczyszczone powietrze do przestrzeni pomiędzy twarzą spawacza, a skorupą przyłbicy. Powoduje to wytworzenie nadciśnienia, które zapobiega przedostawaniu się pyłów i gazów dymów spawalniczych do dróg oddechowych spawacza.
zmiana położenia

Autor:

Grzegorz Gralewicz

ggralewicz@mmm.com

Obserwuj nas w mediach społecznościowych

youtubefacebookinstagram

 

Podziel się z innymi!