Language: PL | EN |RU | RO | BY | LT | AE

News

Podsumowanie udziału RYWAL-RHC w Międzynarodowych Targach Spawalniczych ExpoWelding 2024

expo welidng 135Międzynarodowe Targi Spawalnicze ExpoWelding 2024 w Katowicach były dla naszej firmy wyjątkowym wydarzeniem, które umożliwiło nam zaprezentowanie innowacyjnych rozwiązań oraz nawiązanie nowych, wartościowych relacji z klientami i partnerami biznesowymi.


Read more ...

Podsumowanie targów Metal Show & TIB w Bukareszcie

METAL SHOW TIB

Nasza spółka zagraniczna RYWAL Romania, miała zaszczyt uczestniczyć w prestiżowych targach Metal ...

Read more ...

WEARWELL - Platformy robocze Foundation

weawell foundation

WEARWELL - Platformy robocze Foundation. Sprawdź jakie korzyści przyniesie Tobie stosowanie ...

Read more ... See all

Our Brands

GOLD - Golden connection

gold square

Under GOLD brand you can find many high quality welding consumables. 

Read more ...

MOST - the brand which joins

cat most

Our own brand, designed especially for welding industry. High quality for reasonable prcies.

Read more ...

We are a producer

We are a producer of high quality welding consumables and abrasive materials at reasonable price. We also own a bandsaws blades welding manufactury.

Please feel free to contact us.

Welding wire production plant in Łącko near Inowrocław.

Approvals: MOST SG2 ITS TÜV, DB, GL, DNV, PRS MOST SG3 ITM TÜV, DB, DNV, PRS

Bonding of bandsaw blades in Lacko near Inowroclaw

Offer:  Bandsaw blades of various parameters for all kinds of band saws.

Manufacturing plant of abrasive materials in Mszana Dolna

 Offer: Abrasive materials of all kinds and destination.

See all

ewr vademecum 135

W trakcie spawania występuje wiele szkodliwych czynników, które stanowią potencjalne zagrożenia dla zdrowia spawaczy i otoczenia. Do głównych czynników szkodliwych i uciążliwych należy zaliczyć pyły i substancje chemiczne (gazy).

zmiana położenia
W zależności od rodzaju spawanego materiału, zastosowanej metody i parametrów technologicznych spawania skład chemiczny pyłu spawalniczego będzie się różnił. Podczas spawania elektrodami otulonymi oraz drutami proszkowymi struktura pyłu będzie bardziej złożona, niż pyłu podczas spawania łukowego drutem litym w osłonie gazowej. Składniki pyłu spawalniczego to między innymi: żelazo, mangan, ditlenek krzemu, związki chromu, niklu, molibdenu i niobu. Podczas spawania stali elektrodami otulonowymi i drutami proszkowymi wydzielają się także związki sodu, potasu, wapnia i magnezu, których źródłem jest otulina elektrod oraz proszek topnikowy.Długotrwałe narażenie spawacza na pyły i gazy dymów spawalniczych mogą przyczyniać się do powstawania różnego rodzaju schorzeń układu oddechowego. Pyły działają drażniąco na błony śluzowe spojówek i górnych dróg oddechowych i powodują trwałe zmiany. Ponadto cząstki pyłu absorbują substancje chemiczne, które po wprowadzeniu do organizmu spawacza, głównie drogami oddechowymi, uwalniają się, są wchłaniane i powodują działania toksyczne. Silnie toksycznie działają na narządy i tkanki spawacza m.in. związki manganu i chromu (VI).

 

Związki manganu działają drażniąco i zapalnie na narząd oddechowy oraz drażniąco na skórę i są trucizną dla ośrodkowego układu nerwowego. Pył wchłaniany przez płuca, przy dużej zawartości manganu może doprowadzić do ostrych toksycznych zapaleń płuc, objawiających się ogólnym osłabieniem, gorączką, suchym kaszlem i dusznościami. Skażenie oczu może wywołać ból i zaczerwienienie spojówek, a w niektórych przypadkach związki manganu mogą wywołać uszkodzenie i zmętnienie rogówki. Najsilniejsze toksyczne działanie ma dwutlenek manganu. Związki chromu VI wartościowego należą do grupy czynników rakotwórczych, są bardzo toksyczne i mogą doprowadzić do uszkodzenia oczu, skóry, nosa, przełyku i płuc. Ostre narażenie na pary, gazy i dymy spawalnicze może skutkować podrażnieniem oczu, nosa i przełyku, zawrotami głowy oraz nudnościami. Długotrwałe narażenie na pary spawalnicze może doprowadzić do uszkodzenia płuc i rozwoju różnego typu nowotworów, w tym nowotworów płuc, krtani i układu moczowego. Ograniczanie narażenia spawacza na pyły i gazy dymów spawalniczych, w pierwszej kolejności powinno uwzględniać możliwość zastosowania innych metod i materiałów w procesach spawania. Następnie możliwość modyfikacji stanowiska pracy i zastosowania rozwiązań technicznych, np. wentylacji ogólnej lub miejscowej. Kolejny krok to zastosowanie rozwiązań zaawansowanych technologicznie zapewniających kompleksową ochronę dróg oddechowych oraz wzroku spawacza w postaci przyłbic z wymuszonym przepływem powietrza. Systemy takie, składa się z przyłbicy z automatycznym filtrem spawalniczym, jednostki napędowej z elementem oczyszczającym oraz węża, przez który jest tłoczone oczyszczone powietrze do przestrzeni pomiędzy twarzą spawacza, a skorupą przyłbicy. Powoduje to wytworzenie nadciśnienia, które zapobiega przedostawaniu się pyłów i gazów dymów spawalniczych do dróg oddechowych spawacza.
zmiana położenia

Autor:

Grzegorz Gralewicz

ggralewicz@mmm.com

Obserwuj nas w mediach społecznościowych

youtubefacebookinstagram

 

Podziel się z innymi!