Wydajność i efektywność pracy spawacza w dużej mierze zależy od stworzonych warunków pracy. Skuteczne przeciwdziałanie kumulowaniu się czynników szkodliwych dla zdrowia w powietrzu prowadzi, do wyższej produktywności spawaczy i zmniejszenia absencji w pracy spowodowanej chorobami.
Kiedy powinno się stosować system typu PUSH-PULL do:
Czyste powietrze wewnątrz.
Dymy spawalnicze składające się z gazów i pyłów, unoszą się pod wpływem ciepła generowanego podczas spawania i zawisają w postaci gęstej chmury nad warsztatem spawalniczym. System typu PUSH-PULL (nawiewno-wywiewny) wymusza w kontrolowany sposób ruch powietrza na określonej wysokości, oczyszczając ją z dymu, dzięki czemu obniża się stężenie szkodliwych czynników w powietrzu wewnątrz hali. W ten sposób drobny pył nie zdąży się schłodzić i opaść w strefę pracy ludzi, a środowisko pracy pozostaje czyste.
Wysoki poziom kontroli zadymienia przy zastosowaniu systemu typu PUSH-PULL (nawiewno-wywiewnego).
Kiedy spawane są duże gabarytowo elementy lub kiedy spawacz często musi zmieniać miejsce spawania, odciąganie dymów przy źródle ich powstawania jest utrudnione lub wręcz niemożliwe. W takich przypadkach opanowanie powstającej chmury dymu spawalniczego jest często jedynym skutecznym sposobem rozwiązania problemu.
System typu PUSH-PULL składa się z 5 komponentów: kanału ssącego, urządzenia filtrującego, wentylatora promieniowego i kanału powrotnego – nawiewnego oraz sterowania.
Opracowując system typu PUSH-PULL dla konkretnego pomieszczenia należy wziąć pod uwagę rodzaj spawania, wysokość formowania się chmury dymu, kubaturę i konstrukcję warsztatu oraz ilość wypalanego materiału spawalniczego.